Cześć!

Ostatni temat ŻELAZNE ZASADY TRENINGOWE dał Ci wiedzę, jakie etapy treningu należy zachować. Dziś pokażę Ci, jak podejść do treningu siłowego z głową i bezpiecznie.

Zacznijmy od tego, po co właściwie kobiecie trening siłowy? Czy będziesz od razu Schwarzeneggerem? 🙂 Absolutnie nie! Na to potrzeba lata pracy i przede wszystkim testosteron, który kobiety mają w bardzo małej ilości. Więc nie bój się, to Ci nie grozi. 🙂

Jednak dlaczego warto trenować z obciążeniem?
– redukcja tkanki tłuszczowej u osób otyłych
– utrzymanie lub zwiększenie masy mięśniowej
– lepsza tolerancja glukozy
– większa mineralizacja kości – ochrona przed osteoporozą
– zwiększenie siły mięśniowej
– zwiększenie ciężaru właściwego masy mięśniowej, co przekłada się na zwiększenie metabolizmu spoczynkowego – do “przeżycia” tkanka mięśniowa potrzebuje więcej energii niż tkanka tłuszczowa
– lepsze proporcje ciała
– jędrne ciało
– poprawa postawy ciała dzięki zwiększeniu siły mięśniowej

Dla kogo nie polecam treningu siłowego? Na pewno kobiety po porodzie, bez konsultacji u fizjoterapeutki uroginekologicznej, która oceni ich możliwości, nie powinny wybierać treningu siłowego. Trening z obciążeniem wpływa mocno na ciśnienie śródbrzuszne zwiększając je, co powoduje duży nacisk i obciążenie na mięśnie dna miednicy. Zatem przed rozpoczęciem treningu siłowego po porodzie, trzeba sprawdzić, czy organizm jest na to gotowy.

Zatem, jak zacząć trenować siłowo tak, żeby trening ten miał tylko pozytywne skutki dla naszego zdrowia i wyglądu?

 1. NAJPIERW TECHNIK0,A NASTĘPNIE OBCIĄŻENIE
  Technika podczas treningu siłowego to świętość. To podstawa do tego, aby dane ćwiczenie wykonać bezpiecznie, bez narażania się na urazy i kontuzje. Wybieraj brak obciążenia albo na prawdę bardzo małe (np. 0,5kg), a wyćwicz dobrze technikę wykonywania danego ćwiczenia.
 2. ZACZNIJ OD FULL BODY WORKOUT, NASTĘPNIE TRENING DZIELONY
  Rozpoczynając przygodę z treningiem siłowym spróbuj zacząć od treningu na całe ciało. Trenuj całe ciało 2-3x tyg, a po kilku tygodniach spróbuj treningu dzielonego na partie, np. góra dół. To kilkutygodniowe rozruszanie pomoże Ci przygotować mięśnie do większego wysiłku i utrwali wzorce ruchowe.
 3. USTAL SWÓJ CEL TRENINGOWY
  Chcesz mieć motywację na stałym poziomie? Ustal swój konkretny cel treningowy. Dlaczego właściwie ćwiczysz? Co chcesz osiągnąć? Jak bardzo Ci na tym zależy? Zadaj sobie te pytania, odpowiedzi najlepiej zapisz, a potem działaj. 🙂
 4. NIE BÓJ SIĘ PROSIĆ O POMOC
  Ostatni i najważniejszy punkt. Nigdy nie bój się prosić o pomoc innych jeśli nie wiesz jak wykonać dane ćwiczenie. Zalecam też skorzystać z konsultacji u trenera personalnego, który sprawdzi twoją technikę i doradzi jakie ćwiczenia będą dla Ciebie najlepsze.

Na koniec dodam, że trening siłowy jest świetny, ale moim zdaniem nieodpowiedni dla osób, które dopiero zaczynają jakąkolwiek przygodę z aktywnością fizyczną. W takim wypadku najpierw staramy się wykonywać ćwiczenia ogólnorozwojowe, które spowodują lepszą koordynację ruchową i zwiększą świadomość ciała.

W kolejnym tygodniu temat podstaw treningowych dla osób otyłych. Zapraszam!

Edyta Woryna – Trener Personalny Kobiet

Please follow and like us:

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram