Otyłość to choroba cywilizacyjna, która niestety pogłębiła się podczas pandemii COVID. Otyłość zwiększa ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia, takich jak nadciśnienie, a także cukrzyca czy miażdżyca. Aktywność fizyczna to jeden ze sposobów na leczenie otyłości. Dziś przeczytasz, jakie bezpieczne aktywności powinny wybierać osoby z otyłością.

Jeśli zmagasz się z otyłością, a chcesz jednak trochę się poruszać i poprawić swoje zdrowie powinnaś przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie. Wizyta u lekarza przed podjęciem aktywności powinna być na pierwszym miejscu. Dowiesz się, czy nie ma jakichkolwiek przeciwskazań do rozpoczęcia aktywnego życia. Jeśli okaże się, że jesteś gotowa, wybieraj takie aktywności, które są bezpieczne. Dodatkowo pamiętaj o regularnych badaniach profilaktycznych.

 1. WODA TO TWÓJ PRZYJACIEL
  Trening w wodzie jest treningiem w odciążeniu stawów i mięśni. To bardzo ważne w otyłości, aby uchronić stawy przed kontuzją. Pływanie czy aquaaerobik to świetne aktywności dla początkujących!
 2. ZACZNIJ OD MARSZU
  Proste ćwiczenia cardio to dobry pomysł na początek. Maszeruj energicznie wybierając się na spacer lub na bieżni. Postaraj się, aby taki trening trwał min. 30min i stopniowo wydłużaj jego czas trwania. Dzięki temu poprawisz swoją wydolność i pobudzisz organizm do spalania tkanki tłuszczowej.
 3. PAMIĘTAJ O TĘTNIE
  Tętno pokazuje Ci jak bardzo jest obciążone twoje serce w trakcie ćwiczeń. Osiąganie na początku bardzo wysokiego tętna nie będzie ani zdrowe ani pożądane. Początkowo spróbuj być aktywna na tętnie w zakresie, w którym jest największe spalanie tkanki tłuszczowej. Co to oznacza? Tętno powinno osiągać 60-70% tętna maksymalnego. Tętno maksymalne obliczysz – 220 – wiek = tętno maksymalne. Oczywiście jest to wartość orientacyjna, jednak jest to jakiś punkt odniesienia. Do pomiaru tętna nie potrzebujesz żadnego zegarka czy paska. Wystarczy mieć stoper, poszukać tętna na szyi i np. zmierzyć ilość uderzeń przez 10s. Potem wartość pomnożyć x 6 i mamy wynik aktualnego tętna.
 4. PAMIĘTAJ O PODSTAWACH
  Rozgrzewka i rozciąganie to nieodłączne elementy treningu. Piszę o tym TUTAJ. Nawet jeśli jest to marsz czy pływanie – pamiętaj o tych zasadach.
 5. UNIKAJ WSZELKICH FORM ĆWICZEŃ ZE SKAKANIEM
  Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z aktywnością fizyczną, a do tego cierpisz na otyłość, nie wykonuj żadnego skakania, przeskoków, biegania czy innych tego typu ćwiczeń. To mocno obciąża stawy, które nie są przygotowane na tak wysiłek. Może to doprowadzić do szybkiej kontuzji lub problemów ze stawami.
 6. OSTROŻNIE Z TRENINGIEM SIŁOWYM
  O treningu siłowym dla początkujących pisałam TUTAJ. Ciało musi być przygotowane do treningu z obciążeniem zewnętrznym. Trening ten nie będzie efektywny jeśli nie będzie podstaw takich jak technika wykonywania. Dodatkowo w leczeniu otyłości zależy nam głównie na tym, aby poprawić wydolność krążeniową i spalanie tkanki tłuszczowej, dlatego warto, aby treningi cardio były przeważające w tej sytuacji. Treningi siłowe są dobrym pomysłem, jednak dopiero po około 4 tygodniach regularnej aktywności.
 7. PORADŹ SIĘ TRENERA
  Jeśli chcesz zabrać się porządnie i bezpiecznie za aktywność fizyczną, warto skorzystać z konsultacji u trenera personalnego. Pomoże Ci on dobrać trening do twoich potrzeb, pokaże jakie aktywności wybierać i jakie kroki podjąć, aby bezpiecznie pracować nad lepszym zdrowiem.

Przypominam, że nadal prowadzę bezpłatne konsultacje trenerskie na terenie Czerwionki-Leszczyn. Zapraszam do kontaktu przez IG, FB albo tel. 535311192.

Edyta Woryna – Trenerka Kobiet

Please follow and like us:

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram